Budleja


Dom i ogród /

Bardzo często w polskich ogrodach ukazują się imponujące krzewy ozdobne, które nieraz pochodzą z bardzo odległych zakątków. Właściwym przykładem takiej rośliny ozdobnej, które na stałe zagościła w przydomowych ogrodach Obywateli polski, jest budleja, która wywodzi się z Chin a także Japonii. Jest to krzew ozdobny, który występuje w licznych odmianach, są to zarówno odmiany karłowate, jak też rośliny, które osiągają wręcz 5 m wysokości.

Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że takie krzewy ze względu na ocieplenie klimatu, bardzo dobrze sprawdzają się na działkach, czy też w ogrodach. Pamiętajmy też o tym, że jest to roślina, która dostępna jest w licznych odmianach kolorystycznych, a zatem zarówno w kolorze fioletowym różowym, niemniej jednak też białym.
Rośliny ozdobne – co warto wiedzieć na temat gatunku Budleja?
Głównie należy zaznaczyć, że jest to roślina ozdobna, która wyróżnia się kłosowatymi kwiatami. Potocznie nazywana jest także motylim krzewem, ponieważ jest licznie obsiadana przez motyle, które zwabione są pięknym zapachem tej rośliny. Warto także podkreślić, że ta roślina ozdobna ma dosyć bardzo duże wymagania jeżeli już chodzi o wodę, w sytuacji upalnych letnich dni musi być obficie podlewana, tak aby nie zwiędła. A przy tym, kiepsko znosi też niskie temperatury, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, dlatego musi być zimą w specjalny sposób okrywana. A co bardzo ważne, w sytuacji odmian niskich, które nie osiągają za ogromnego wzrostu, może być uprawiana w specjalnych pojemnikach, a więc taka budleja będzie zdobiła balkony i tarasy. Spośród licznych odmian największą popularnością cieszy się odmiana skrętolistna, jak też odmiana Davida. Ogromną pozytywną właściwością odmiany skrętolistny jest to, że charakteryzuje się wyższą niż inne odmiany odpornością na mrozy. Co bardzo istotne, może osiągać imponujące wymiary, ponieważ sięgające wręcz 4 m. Pamiętajmy też o tym, że ta odmiana dużo lepiej znosi niskie zasoby wody, jak również wysokie nasłonecznienie. Wyróżnia się występowaniem drobnych kwiatów, które tworzą kwiatostany o kolorze błękitnym. Warto być świadomym natomiast o tym, że bez względu jaką odmianę tej rośliny wybierzemy, powinniśmy z dokładnością zapoznać się z jej wymaganiami, dotyczącymi zarówno warunków glebowych, jak również adekwatnej ilości wody.

Zobacz także: budleja.