Zasady i zastosowania badania USG


Medycyna i uroda /

Badanie USG, czyli ultrasonograficzne, to jedna z najczęściej używanych metod diagnostycznych w medycynie. Umożliwia ono na pozyskanie obrazów wnętrza ciała pacjenta bez konieczności stosowania promieniowania rentgenowskiego. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest badanie USG i jak wygląda jego przebieg.

Czym jest badanie USG?

Badanie USG, czyli ultrasonograficzne, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która używa fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do budowy obrazów struktur wewnętrznych organizmu. Dźwięki te są niesłyszalne dla ludzkiego ucha i nieszkodliwe dla zdrowia pacjenta. W trakcie badania, specjalnie przeszkolony technik medyczny (lub lekarz) nakłada na skórę pacjenta żel albo żel ultrasonograficzny, a następnie przesuwa sondę USG po obszarze badanym. Sonda emituje fale dźwiękowe, które odbijają się od struktur wewnętrznych ciała i są rejestrowane przez urządzenie, kreując obraz na monitorze.

Jak wygląda badanie USG?

Przygotowanie do badania:
Przed rozpoczęciem badania USG pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Zazwyczaj nie ma konieczności głodzenia ani rezygnacji z przyjmowania leków. Natomiast jeżeli już badanie tyczy się określonej części ciała, lekarz może zalecić odpowiednie przygotowanie, np niepełny pęcherz moczowy przed badaniem jamy brzusznej.

Przebieg badania:
Pacjent ubiera się w specjalną koszulę lub odkrywa obszar ciała, który będzie badany. Następnie lekarz albo technik medyczny nakłada żel ultrasonograficzny na skórę w obszarze badania. Sonda USG jest przesuwana po skórze, a uzyskiwane obrazy są na bieżąco wyświetlane na monitorze.

Zakończenie badania:
Po zakończeniu badania USG, lekarz albo technik medyczny ocenia uzyskane obrazy i może utworzyć odpowiednie pomiary lub zapisy. Całe badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od obszaru, który jest badany.

Badanie USG jest powszechnie stosowane w diagnostyce wielu schorzeń, takich jak choroby narządów wewnętrznych, schorzenia naczyniowe, a także w trakcie ciąży do monitorowania rozwoju płodu. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda, która nie wiąże się z ryzykiem promieniowania jonizującego. Jeśli zostaniesz skierowany na badanie USG, nie ma powodu do obaw – to rutynowy i pomocny zabieg diagnostyczny.

Więcej informacji na podany temat znajdziesz tutaj: usg dopplera kończyn dolnych grodzisk mazowiecki.

Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarza

Wpis sponsorowany: Publikacja i treść opłacona