Zabawki sensoryczne


Uncategorized /

Każdemu rodzicowi zależy na tym, ażeby zadbać w jak największym stopniu o prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa pobudzenie sensoryczne, które umożliwia rozwijać narządy zmysłów. Zabawki sensoryczne to szczególny rodzaj zabawek, które pobudzają u dziecka zarówno rozwój fizyczny, jak i umysłowy.

Wyróżniają się wykonaniem ze specjalnych materiałów o różnej fakturze, które pobudzają rozwój określonych zmysłów. Są też realizowane w różnorakich wariantach kolorystycznych, na prawdę często zawierają elementy dodatkowe, które świecą albo wydają jakieś dźwięki. Są tak skonstruowane, aby w jak największym stopniu stymulować rozwój dziecka.
Zabawki stymulujące rozwój dzieci – co mamy do wyboru?
Oferta takich zabawek jest szeroka i obejmuje różnorodne grupy towarów zastosowanych do stymulowania w określonych obszarów rozwoju. Zabawki rozwijające sensorykę wpływają na rozwój narządów zmysłu. Są to przykładowo książeczki, w których wykorzystuje się różnorakie materiały, na przykład śliskie lub chropowate. Dużą popularnością w gronie rodziców cieszą się też kostki sensoryczne. W sytuacji starszych dzieci można używać różnego rodzaju masy plastyczne, takie jak modelina czy plastelina. Takie masy plastyczne nie tylko pobudzają zmysły, niemniej jednak również pomagają w planowaniu kreatywności. Są idealnym ćwiczeniem manualnym oraz intelektualnym dla dziecka. Należy również dodać, że zabawki sensoryczne powinny być tak zrealizowane, aby nasza pociecha z przyjemnością zapoznała się z fakturą zabawki, jej kształtem czy zapachem. W ten sposób pobudzone są komórki nerwowe, co wpływa na przyspieszenie rozwoju określonych narządów zmysłu. W sytuacji niemowlaków bardzo dobrze sprawdzają się grzechotki, jak też maty edukacyjne czy zabawki wyróżniające się dużą miękkością. W przypadku starszych dzieci warto postawić na rozwój wyobraźni oraz kreatywności. Zabawki na kreatywność pobudzają wyobraźnię dziecka i wpływają na jego rozwój intelektualny. Jest to kategoria zabawek, w której znajdziemy szeroki wybór różnych rozwiązań przeznaczonych dla różnych grup wiekowych dzieci. Warto wybierać zabawki, które nawiązują do zainteresowań naszego dziecka, dzięki czemu z większą przyjemnością rozpocznie rozrywkę. Świetnie w tej roli sprawdzają się na przykład układanki z motywami z bajek.

Warto zobaczyć: Zabawki rehabilitacyjne.