Matka pszczela – gdzie można kupić?


Uncategorized /

Jeżeli już myślimy o rozpoczęciu hodowli pszczół lub także już posiadamy pasiekę to bez wątpienia powinniśmy zastanowić się również o zakupie matek pszczelich. Pamiętajmy o tym, że doświadczeni hodowcy oferują w głównej mierze matki pszczele unasiennione. Powinno się tutaj zaznaczyć, że takie unasiennienie odbywa się w pasiece.

Powinniśmy zdawać także sobie sprawę, że trutnie dobrane do zapłodnienia powinny cechować się określonymi właściwościami, tak by potomstwo również wyróżniało się pożądanymi cechami. Dlatego też hodowcy do zapłodnienia samicy wykorzystują tylko trutnie pochodzące z sprawdzonych rodzin ojcowskich. Oznacza to, że są to osobniki selekcjonowane przynajmniej dwa pokolenia do tyłu. Warto zatem wybierać takie osobniki do naszej pasieki, które wprowadzą pożądane przez nas cechy na przykład tj. wysoka miodność czy też łagodny behawior.
Prowadzenie pasieki – na co zwrócić uwagę?
Prowadzenie pasieki to niewątpliwie bardzo duże wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy czasu a także zaangażowania. Warto pamiętać natomiast o tym, że jest to także zajęcie fascynujące, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Ponadto daje nam ogromne korzyści, przede wszystkim w postaci produktów pszczelich, które mogą być przeznaczone na własny użytek, niemniej jednak także przeznaczone do dystrybucji, a to może stanowić dla nas dodatkowe źródło dochodu. Co więcej, pszczół z roku na rok jest coraz mniej, a więc warto cenić tych wszystkich, którzy zakładają pasieki i próbują tę sytuację zmienić. Warto wspomnieć natomiast o tym, że prowadzenie pasieki to w głównej mierze dobieranie odpowiednich osobników takich jak mama pszczela włoszka. Jeżeli już jesteśmy w trakcie wyboru matki pszczelej do naszej pasieki to zdecydowanie warto korzystać z usług doświadczonych hodowców, którzy oferują zarówno samicę unasienione jak także nieunasiennione. Warto mieć na uwadze o tym, że są to pszczoły dostępne w różnych rasach, które są popularne pośród polskich hodowców, a zatem przykładowo osobniki tj. mama pszczela sklenar. Wprowadzenie do pasieki odpowiednich osobników niewątpliwie świetnie wpłynie na jej funkcjonowanie.

Zobacz również: matki pszczele 2022.