Na czym polega praca notariusza?


Prawo /

Profesjonalne usługi notarialne są niezbędne w dużej liczbie przypadków. Znakomita większość z nas kojarzy poświadczenie notarialne w sytuacji zawierania umowy dystrybucji nieruchomości albo najmu okazjonalnego. Jednakże nie są to wszystkie sytuacje oraz czynności, które wymagają obecności notariusza.

Warto zatem zaznajomić się wnikliwie z zakresem działalności kancelarii notarialnej, ażeby w sytuacjach wymagających poświadczenia notarialnego skorzystać z fachowej pomocy prawnika.
Notariusz – jakie usługi świadczy na rzecz klienta?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że notariusz Katowice zajmuje się obsługą prawną klientów prywatnych, jak też przedsiębiorstw oraz spółek prawa handlowego. W związku z tym możemy zwrócić się o pomoc do kancelarii notarialnej w różnych sytuacjach. Obsługa notarialna przedsiębiorstw oraz spółek wiąże się między innymi z sporządzaniem protokołów z posiedzeń organów spółek prawa handlowego. A dodatkowo, notariusz katowice tworzy akty notarialne związane z przekształcanie spółek, ich łączeniem lub rozdzieleniem. Pomoc notarialna jest także konieczna w procesach upadłościowych, jak także podczas procesu sprzedaży przedsiębiorstwa. Oczywiście z usług notarialnych korzystają także osoby fizyczne. Poświadczenie notarialne jest konieczne przy zawieraniu umowy dystrybucji nieruchomości. Tylko wtedy umowa ma moc prawną, a jej zapisy mogą być egzekwowane przed sądem. Warto wspomnieć także, że potwierdzenie notarialne powinno być niezbędnym elementem podpisywania umowy przedwstępnej. Bez poświadczenia notariusza nie ma ona mocy prawnej i nie można egzekwować jej postanowień. Kancelaria notarialna świadczy także usługi w zakresie wystawianie odpisów dokumentów. Zajmuje się także obsługą prawną przy zawieraniu umów takich jak intercyza. Intercyza to małżeńska umowa majątkowa, która zakłada rozdzielność majątkową współmałżonków. Też w kwestii spraw spadkowych możemy liczyć na pomoc notariusza. Warto zaznaczyć, że notariusz Katowice stanowi szybsze oraz wygodniejsze rozwiązanie w dochodzeniu swoich praw spadkowych niż w przypadku rozstrzygnięcia sądowego. Poświadczenie notarialne nadaje dokumentowi moc urzędową. Do tej kategorii dokumentów zalicza się między innymi: pełnomocnictwa czy umowy użytkowania wieczystego.

Polecam: notariusz katowice.