Auto zastępcze


Motoryzacja /

Samochód zastępczy

Każdy kierowca, który ma wykupione ubezpieczenie a lub rozszerzony Assistance, może się ubiegać o tak zwane auto zastępcze. Czym jest takie auto zastępcze? Otóż jest to samochód, który otrzymujemy od ubezpieczyciela do użytkowania na czas, kiedy masz ubezpieczony samochód nie jest zdolny do jazdy.
Czyli np samochód brał udział w stłuczce i w tym momencie jest w warsztacie mechanicznym, a na czas naprawy potrzebujemy posiadać drugie auto i właśnie wówczas stosowany jest samochód zastępczy.

Samochód z OC sprawcy to za wielu osób dosyć tajemnicze zagadnienie, bo zwykło się sądzić, że auto takie powinno się się wyłącznie wtedy, kiedy mamy stosowne ubezpieczenie. Tymczasem można identycznyochód dostać nawet wtedy, gdy my nie mamy ubezpieczenia, ale sprawca zdarzenia miał takie ubezpieczenie. Bez wątpienia powinno się się przedtem skontaktować z ubezpieczycielem sprawcy i omówić tę kwestię. Auto z OC sprawcy przyznawane jest zwykle od ręki, zaraz po załatwieniu wszystkich kwestii formalnych, ale nierzadko może to trwać dosłownie kilka dni. Kiedy się tak dzieje, to nasz samochód może być akurat już naprawiony, zatem nie będzie nam się wcale opłacało brać na jeden dzień tego samochodu zastępczego, niemniej jednak powinno się posiadać świadomość, że takie auto nam się po prostu trzeba. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, zatem nawet nie pomyślą, ażeby ubiegać się o przyznanie takiego auta zastępczego, dlatego ta wiedza jest w takim wypadku bardzo pomocna, bo nie trzeba na czas naprawy swojego samochodu wynajmować innego auta za pieniądze. Używanie na czas naprawy może być dla nas darmowe, o ile weźmiemy właśnie auto zastępcze. Procedury przyznawania samochodów zastępczych są różne w zależności od firmy ubezpieczeniowej, więc w tym przypadku bardzo dobrze byłoby przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, bo tam wszystkie te kwestie znajdują się i są bardzo z dużą dokładnością opisane. Tak zatem wystarczy, że tylko się z tym zaznajomimy i już wiemy, na jakich zasadach to funkcjonuje i czy dokładnie taki samochód nam się trzeba, czy nie. Nie za każdym razem tak wszakże jest.
Źródło informacji: auto z oc łuków.