Walka z AMD: skuteczne metody leczenia


Medycyna i uroda /

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, która powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki oka, co prowadzi do pogorszenia widzenia. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych i niestety nie ma na nią skutecznej metody leczenia. Jednakże istnieją metody leczenia AMD, które pozwalają na zahamowanie postępu choroby a także zachowanie jak najdłużej dobrej ostrości wzroku.

Leczenie AMD – jakie metody są stosowane?

Leczenie AMD polega przede wszystkim na spowolnieniu postępu choroby oraz poprawie jakości życia pacjenta. W sytuacji AMD wykorzystuje się różne metody leczenia, takie jak leki, terapia fotodynamiczna, zabiegi laserowe, a także metody dietetyczne.

Leki anty-VEGF – to leki, które hamują działanie białka VEGF, odpowiedzialnego za powstawanie naczyń krwionośnych. Stosowanie leków anty-VEGF prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń krwionośnych w oku, co niweluje ryzyko powstania obrzęku siatkówki i utraty ostrości wzroku.

Terapia fotodynamiczna – to metoda, która polega na podaniu leku, który następnie jest aktywowany przez specjalne światło. Powoduje to zamknięcie naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do powstania obrzęku siatkówki.

Zabiegi laserowe – to metoda, która polega na skierowaniu wiązki lasera na przerobione obszary siatkówki, co prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do choroby. Zabiegi laserowe nie przywracają utraconej ostrości wzroku, ale pomagają w zachowaniu resztek zdolności widzenia.

Metody dietetyczne – dieta bogata w antyoksydanty, cynk i kwasy omega-3, które znajdują się w owocach, warzywach, rybach i orzechach, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia oczu i spowolnieniu postępu choroby. Zaleca się unikanie tłustych i przetworzonych pokarmów oraz produktów bogatych w cukier.

Nie ma jednej, skutecznej metody leczenia AMD. Leczenie powinno być dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta, a jego skuteczność zależy od stopnia wyspecjalizowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia AMD?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko wystąpienia AMD. Należą do nich:

wiek – im starszy wiek, tym większe ryzyko wystąpienia choroby,
genetyka – dziedziczne mutacje genów związanych z AMD mogą zwiększać ryzyko choroby,
palenie papierosów – palenie zwiększa ryzyko wystąpienia AMD,
dieta – dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w składniki odżywcze zwiększa ryzyko choroby,
choroby współistniejące – osoby z cukrzycą i chorobami serca mają większe ryzyko wystąpienia AMD.

Jakie są objawy AMD?

Objawy AMD są różne, jednakże najczęstszym objawem choroby jest stopniowe pogorszenie widzenia. Pacjenci zwykle zauważają problemy z widzeniem szczegółów i czytaniem, oraz zniekształcenie linii łatwych i zniekształcenie barw. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do pełnej utraty ostrości wzroku.

Sprawdź tutaj: terapia AMD.