Jakie zastosowanie mają instalacje fotowoltaiczne?


Dom i ogród /

Jakiś czas temu bardzo często spotykamy się z pojęciem fotowoltaika, ale większość z nas nie wie, co ono gruntownie znaczy. Otóż jest to kategoria łącząca osiągnięcia naukowe oraz najnowsze technologie, która para się wytwarzaniem tak zwanego czystego prądu. Stanowi proekologiczne rozwiązanie, które ma szansę później wyprzeć tradycyjne technologie oparte na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny czy gaz ziemny.

Co jeszcze trzeba mieć świadomość tego o fotowoltaice?
Słońce – przyszłe lata energetyki
Odnawialne źródła energii stanowią rozwiązania zyskujące coraz większe znaczenie w biznesie energetycznej. Wynika to wprost z wyczerpujących się źródeł energii, które do tej pory stanowiły podstawę systemów energetycznych i nie tylko i wyłącznie. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: Słońce, wiatr i wodę. Systemy oparte na wykorzystaniu energii słonecznej to kolektory słoneczne a także instalacje fotowolaiczne. Są to dwa różnorodne rozwiązania, choćby oba opierają się na energii Słońca.
Kolektory słoneczne, tak zwane solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło, które jest stosowane w systemie ogrzewania wody użytkowej. Prócz tego może być także użyte w centralnym ogrzewaniu, jednakże w tym przypadku jego wykorzystanie jest ograniczone do systemów niskotemperaturowych. Kolektory słoneczne są montowane na dachach i nie trudno je zauważyć. Należy natomiast uważać, ponieważ do złudzenia przypominają panele fotowoltaiczne, które choćby bardzo podobnie jak kolektory wykorzystują energię słoneczną, to natomiast działają przeciwnie, ponieważ konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Powstaje w ten sposób tak zwany czysty prąd. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku, ograniczają przeznaczenie energii pochodzącej z tradycyjnych systemów opartych na szkodliwych dla środowiska naturalnego nieodnawialnych źródłach energii. Jednakże ekologia to niejedyny argument przemawiający na korzyść tych rozwiązań. Kolektory słoneczne bardzo dobrze wybrane do zapotrzebowania energetycznego budynku redukują w znaczący sposób rachunki za ciepłą wodą. Z kolei panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, zmniejszając zużycie prądu sieciowego, co powoduje, że płacimy mniej dostawcy energii elektrycznej.
Polecam: instalacje fotowoltaiczne warszawa.